همواره طراحی قطعات و مجموعه های فنی از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است ولی متاسفانه در کشور ما این مهم نادیده گرفته می شود که این امر به علت ضعف در دانش طراحی و همچنین عدم اطلاع در مورد مزایای یک طراحی خوب است. یک طراحی خوب باید به گونه ای باشد که با کم کردن هزینه های تولید بتواند بدون ایجاد نقصان در عملکرد تمام خواسته ها را برآورده سازد. از طرف دیگر یک طراحی خوب سبب خواهد شد که از اشتباهات هزینه بر جلوگیری شود. امروزه با گسترش دانش و تکنولوژی طراحی و شبیه سازی دامنه­ی استفاده از آن در صنایع مدرن بسیار گسترش یافته است. شبیه سازی در کنار طراحی باعث شناختن عیوب احتمالی و عملکردی می­شود که در وهله­ی اول طراح از آن­ها غافل بوده است؛ بنابراین طراحی و شبیه­سازی در کنار هم سبب بدست­آوردن نقشه هایی می شود که در صورت اجرای دقیق آن ها می توان انتظار داشت که عیوب و خطاهای عملکردی به حداقل رسانده می شود.

طراحی برای رسیدن به اهداف زیر انجام می شود:

  • تهیه مستندات فنی مربوط به قطعات برای ساخت مجدد و یا ارائه به عنوان کاتالوگ
  • طراحی برای مهندسی معکوس از قطعات و مجموعه های پیچیده
  • طراحی قالب ها برای تولید قطعات گوناگون
  • طراحی برای ساخت مجموعه های دارای پیچیدگی و ملاحظات زیاد و تلرانس های گوناگون
  • طراحی برای یافتن بهینه ترین طرح در فرآیند تولید قطعات و ماشین آلات جدید

امروزه طراحی با استفاده از کامپیوتر باعث پیشرفت بسیار گسترده­ای در زمینه­ های مختلف مهندسی شده است. یک طراحی خوب باید حتما قابلیت­ های گوناگون را مد نظر قرار دهد. طراح باید آشنا با فنون ساخت باشد زیرا که نداشتن دانش در این زمینه سبب بالا رفتن هزینه­های ساخت و یا حتی غیر ممکن شدن ساخت می­گردد

گروه مینیاتور به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات فنی مهندسی در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های صنعتی و طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی می باشد.

مهندسی معکوس

مهندسی معکوس به فرآیندی گفته می شود که در طی آن با استفاده از در دست داشتن قطعه یا مجموعه ای خاص پس از شناسایی مواد به کار رفته در ساخت قطعه اقدام به تهیه نقشه های ساخت و همچنین تدوین استراتژی تولید محصول پرداخته می شود. در طی فرآیند مهندسی معکوس گاها لازم است از روش های نقشه برداری سنتی و یا نقشه برداری نوین مانند ابر نقاط (CMM) و یا دیجیتایز کردن قطعه استفاده می شود. برای تعیین متریال های مورد استفاده در هر بخش از روش هایی نظیر XRD، کوانتومتری، EBSD (Electron Back Scattered Diffraction) و EDS (Energy-dispersive X-ray spectroscopy) استفاده می گردد. فرآیند مهندسی معکوس نیاز به دانش، مهارت و تخصص بالایی دارد زیرا مجموعه های تولیدی چه از نظر انطباقات ساخت و چه از نظر مواد به کار رفته در آن باید همخوان با نمونه اصلی باشند. گروره مینیاتور بر اساس سفارش مشتری می تواند با آنالیز شیمیایی و فیزیکی و همچنین آنالیز ابعادی قطعات مختلف را باز طراحی کند، پشتوانه این مجموعه تخصص و تجربه موجود در نیروی انسانی و دسترسی به جدیدترین متدهای روز می باشد. این مجموعه در زمینه سفارش و ساخت قفطعات صنعتی مختلف و طراحی دستگاه و ماشین آلات صنعتی فعالیت می کند.

( شما می توانید عکسها یا فایلهای قطعه یا ماشین الات مورد نظر را از طریق صفحه تماس با ما ارسال کنید.)

جهت آشنایی بیشتر با فرآیندهای مهندسی معکوس مقالات زیر را مطالعه کنید.

مهندسی معکوس چیست؟